11 stvari o kojima treba da vodite računa kada iznajmljujete stan – saveti za detaljnu inspekciju stana

Našli ste preko oglasa ili preporuke stan koji vam se sviđa i treba da odete da ga pogledate. Ipak, odluka se ne donosi tako lako i samo prema kriterijumu dopadanja.

Pre nego što prihvatite cenu i ostavite depozit, treba da sprovedete detaljnu inspekciju i proverite čitav niz stvari, pa je najbolje da prethodno napravite spisak i da sve isproveravate i zapišete, a bilo bi još bolje da sve i fotografišete.

To je i dobar način da se zaštitite, pa da posle ne bude da ste vi nešto pokvarili, odnosno, kako biste mogli od vlasnika da tražite da to nešto popravi.

Spisak za inspekciju stana:

1. Pročitajte ugovor ili napravite dobar dogovor

Prvo i osnovno pravilo, iako ga mnogo ljudi ne poštuje, je da pažljivo pročitate ugovor koji treba da potpišete. Napravite kopiju ugovora i na miru ga pročitajte. Ako ne sklapate ugovor (iako je mnogo sigurnije da ga sklopite), postarajte se da se sa vlasnikom sporazumete oko sledećih stvari:

  • Početak i datum isteka ugovora;
  • Cena najma i informacije o depozitu;
  • Koliki je infostan, a kolike komunalne usluge i da li nešto ulazi u cenu;
  • Koji su razlozi zbog kojih vaš stanodavac može da raskine ugovor o zakupu stana;
  • Da li postoje penali za iseljenje iz stana pre isteka roka;
  • Da li postoje obaveze zakupca stana za neke popravke i koje su to;
  • Da li je dozvoljeno podizdavanje;
  • Da li postoji politika o posetiocima;
  • Da li je dozvoljeno držati kućne ljubimce;
  • Da li je dozvoljeno i u kojoj meri dekorisanje stana (prekrečite, izbacite neki nameštaj, dodate nove slike na zidove itd).

2. Cevi, slavine i voda

Bilo da je reč o gasu ili vodi, prvo što je važno je da proverite cevi, tj. da li nešto curi iz njih. Zatim pregledajte slavine, česme, tuš i ostalo i proverite da li voda teče normalno, topla i hladna, da li ima prihvatljiv pritisak i da li je prozirna (da nije zamućena, žuta i slično). Isprobajte da li vodokotlić radi kako treba. Proverite da li radi bojler.

3. Struja i aparati

Podrazumeva se da ima struje, ali dobro je pregledati da li su sva svetla ili elektronski uređaji u funkciji. Otvorite kutiju sa osiguračima i proverite da li je sve u redu, kao i da iz sijalice ne vise nekakve slobodne žice.  Lista aparata može biti kraća ili duža, u zavisnosti šta sve postoji u stanu: frižider, šporet, veš mašina, mašina za sudove, mikrotalasna rerna, usisivač, televizor, radio ili neki od manjih poput pegle, tostera, fena… Takođe, proverite klima uređaj i grejanje da vidite da li valjaju.

4. Vrata i prozori

Proverite sve prozore i vrata da vidite da li se otvaraju i zatvaraju kako treba. Proverite kakva je stolarija i kakva je izolacija, kao i da li su stakla na prozorima cela ili slomljena. Isprobajte da li rade kvake i ključaonice.

5. Zidovi

Prođite sve zidove i vidite da li je svuda ujednačena farba ili negde otpadaju delovi ili ima tragova buđi. Pribeležite ako ima nekakvih rupa na zidovima i pitajte da li smete da bušite nove rupe, ako želite da okačite nove slike. Zatim, ako ne volite buku, proverite da li su zidovi tanki ili debeli, da li su zajednički sa drugim stanovima.

6. Parket i tepisi

Prođite ceo stan i pribeležite u kom stanju su parket ili laminat i tepisi, ako je nešto oštećeno i pocepano, da ne bude posle da ste krivi vi.

7. Ormani i fioke

Pootvarajte sve ormane, plakare, kredence i fioke u sobama, ali i kuhinji, i saznajte da li je sve ispravno. Tu ćete videti i da li su ormani zdravi ili su možda propali od budji, ili nečeg sličnog.

8. Štetočine

Dolazimo do najgroznijeg dela inspekcije, ali neophodnog. Prvo treba da pitate vlasnika da li je bilo problema sa mravima, bubašvabama, crvima, miševima ili nečim još gorim. Pre svega, tražite u onim delovima stana u kojima se štetočine najčešće skupljaju. Verovatno će vam trebati baterijska lampa za to. Proverite praznine ili pukotine u zidovima i plafonima, ormane, prevoje u blizini kade i vodovoda , oko žica, iza šporeta i u ormanima. Da li vidite nešto što liči na male smeđe grudvice ili jaja insekata? Da li ste našli neke bube, mušice ili miševi trče okolo? U slučaju da jeste, računajte na dezinsekciju ili deratizaciju.

9. Stanodavac

Možda zvuči paranoično, ali vama je u interesu da pokušate da analizirate vašeg budućeg stanodavca. Stvari koje treba razmotriti su:

  • Gde živi stanodavac tj. koliko je blizu njegov stan?
  • Da li on izgleda kao neko ko će vam se non-stop mešati u život?
  • Koliko često planira da obilazi stan?
  • Šta očekuje od vas?

Ne želite vašeg stanodavca svakog drugog dana na kafi. Mnogi dobri stanovi su uništeni od strane užasnih stanodavaca, pa pokušajte da steknete utisak o njemu pre nego što bude prekasno.

10. Zgrada

S obzirom na to da ćete živeti u njoj i da se mnogi problemi rešavaju na nivou zgrade, važno je prvo da proverite da li postoji skupština stanara. Zatim, iako bi trebalo da sve zgrade poseduju protivpožarni aparat, na žalost u našoj zemlji to nije uvek slučaj, pa i to treba da proverite.

Sledeća pitanja su da li postoji lift, da li radi i kako se zgrada održava. Ako iznajmljujete stan na poslednjem ili pretposlednjem spratu, izuzetno je važno da ispitate u kakvom stanju je krov i da li prokišnjava. Da li postoji kućni red i koji su uslovi za korišćenje zajedničkih prostorija.

11. Komšije

Ako planirate da se duže zadržite u iznajmljenom stanu, komšije jesu važan faktor. Prvo ćete pitati vlasnika da li je bilo nekih problema i da li treba na nekoga ili nešto da obratite pažnju. Ako je moguće, diskretno se raspitajte i kod samih komšija kakva je situacija u zgradi. Svakako pokušajte da se upoznate sa komšijama.

James Stewart - rear window - & Grace Kelly

Nijedan stan nije idealan, a mnogo toga zavisi i od vašeg budžeta („koliko para, toliko i muzike“), ali u svakom slučaju treba imati u vidu ovaj spisak saveta, kako biste znali na čemu ste. A na vama je da izaberete optimalne uslove u odnosu na vašu platežnu mogućnost.

Izvori: www.freshome.comwww.huffingtonpost.comwww.buzzfeed.com

Ukoliko razmišljate o nameštaju po meri

Ili pogledajte neke od naših radova