Kućne biljke lake za održavanje koje doprinose lepšoj atmosferi vašeg doma
Apsolutna je istina da biljke ulepšavaju domove, unose vedrinu, dašak prirode i pročišćavaju vazduh. Takođe je istina i da ne opstaju sve prirodne biljke u zatvorenom prostoru, pa vam mi zato predstavljamo neke sobne biljke koje najbolje odgovaraju kućnim uslovima i koje su po meri domova u kojima se život ceni.
Svekrvin jezik
To je jedna od najotpornijih sobnih biljaka, koja ima sposobnost da oksigeniše atmosferu u prostoriji tokom noći. Može biti savršena ukrasna biljka za spavaću sobu jer joj nije potrebna posebna nega.
Zaliva se retko, oko dva puta mesečno, i ne treba ga stavljati direktno na sunčeve zrake, čak i ako joj je potrebno svetlo da bi što duže ostala zelena.
Mirni ljiljan
To je dekorativna i graciozna kućna biljka i može da ulepša unutrašnjost svakog doma. Ima sjajne, ovalne, intenzivno zelene listove koji počinju od zemlje, a na vrhu je beli ili žuti cvet. Biljka se mora stalno zalivati, ali ne previše jer zemlja ne voli toliko vode.
Bostonska paprat
Ova paprat je prečišćivač vazduha, a takođe i zaštitnik od štetne „hemije”. Ova viseća biljka je idealna za popunjavanje uglova u sobama i kao pozdrav dobrodošlice na ulazu u dom. Zaliva se jednom do dva puta nedeljno, ne traži mnogo svetlosti, a pošto voli vlagu sasvim lepo može da živi i u kupatilu i, naravno, u kuhinji. Samo, nikako izložena direktnoj svetlosti.
Orhideja
Ovaj cvet je drevni simbol ljubavi. Veruje se da privlači ljubav, produbljuje prijateljstva i umiruje dušu. Stari Grci su orhideje povezivali sa plodnošću i prosepritetom, što ih čini odličnim poklonom za useljenje.
Tokom vegetacije, zalivajte orhideju jednom nedeljno ili kad god njeni otvoreni koreni postanu prljavo bele boje.
Što se tiče održavanja, ovo je biljka koja traži malo više pažnje i ljubavi, ali ko je voli, nije mu teško ni da je neguje.
Kada je u pitanju zalivanje, tokom vegetacije, zalivajte orhideju jednom nedeljno ili kad god njeni otvoreni koreni postanu prljavo bele boje.
Tokom sezone cvetanja, možete smanjiti zalivanje na otprilike jednom u dve nedelje.
Što se tiče svetlosti, treba joj obezbediti puno svetlosti, ali ne direktno svetlo, direktno svetlo može da ga spali. S vremena na vreme rotirajte biljku kako biste ravnomerno rasli. Tokom zime možete postaviti svoju orhideju na prozor koji gleda na jug ili istok.
Aloja vera
Još jedna biljka sa moćnim svojstvima pročišćenja, a takođe i sa lepom simbolikom jer je u većini drevnih kultura, aloja bila moćan simbol duhovnog blagostanja i milosti.
Aloja vera, ili kako je neki zovu , aloe vera, biljka je veoma laka za uzgoj. Ova biljka je otporna na sušu i dobro se ponaša u različitim svetlosnim uslovima, tako da ne morate da je previše zalivate ili pažljivo postavljate da bi uspela.
Aloja vera voli puno svetlosti, pa je najbolje da biljku postavite na sunčano mesto, kao što je okvir prozora na južnoj strani kuće. Ako nemate puno sunčeve svetlosti, aloe vera će uspevati na svetlim područjima, ali će rast biti sporiji.
Dracena
Dracaena (Dracaena) je veoma popularna sobna biljka koja svojim bogato obojenim listovima ulepšava domove širom sveta.
Dracena je poznata i kao biljka koja savršeno pročišćava vazduh i zaista je lepo i korisno držati je u svom životnom prostoru.
Ova biljka spada u veoma nezahtevne sobne biljke i kao takva se lako uzgaja u kući. Nema posebne zahteve, a čak i povremeno zanemarivanje prilično dobro podnosi.
Spada u tropske biljke i samim tim je veliki ljubitelj svetlosti, a što se tiče zalivanja dracene, izuzetno je otporna na nedostatak vode, dok joj previše vode može smetati.
To znači da čak i ako zaboravite da ga zalijete, ne možete mu ozbiljno naštetiti.
Ipak, pazite da mu ne date previše vode, ali obavezno sačekajte da se zemlja osuši pre sledećeg zalivanja.