kuhinja-po-meri-dusanovac-5

Dobro organizovana kuhinja je dobra kuhinja

Možda ćete sada pomisliti: „Jeste, celog života čekamo da nam se pojavi neka Japanka i objasni kako da održavamo kuhinju urednom!“ I sasvim smo sigurni da mnogima od vas ne trebaju instrukcije. Ali, zbog onih mladih ljudi koji tek počinju samostalno da održavaju dom, a nemaju mnogo vremena da se bave zim zadatkom (niti novca da ga prepuste nekom drugom), odlučili smo da podelimo sa vama predloge za održavanje reda i higijene u kuhinji, koje predlaže Mari Kondo. Nama su se dopali, nadamo se da će i vama.

Pa, počnimo:

1.Obezbedimo mesto samo onome što koristimo

Za početak, izuzetno je važno da donesemo odluku da će se u našoj kuhinji nalaziti samo one stvari koje koristimo, ostale predmete ćemo ili pokloniti ili baciti. A ono što koristimo mora imati svoje mesto i nikako ne može prebivati kojekuda po kuhinjskom prostoru. Jasno je da je izuzetno teško održavati besprekorno urednom kuhinju koja se koristi svakodnevno, ali ako se pridržavamo ovog (i još nekih) pravila, tvrdi Mari Kondo, moguće je nered svesti na minimum.

1
2. Raspremimo kuhinju u jednom danu

Iako je to često prilično ozbiljan zadatak, kada u jednom danu pospremimo čitavu kuhinju, videćemo pravu razliku pre i posle raspremanja. Takođe, ako odlučimo da ovaj posao završimo u jednom danu, nećemo se mnogo prenemagati i premišljati nad stvarima, nego ćemo brže donositi odluku da li da nešto zadržimo jer nam treba, ili da to poklonimo ili bacimo, pošto nam ne treba.

2

3.Izvadite sve iz ormara, kredenaca, plakara, ostave…

Apsolutno sve: od posuđa, do hrane. I krenite redom po principu: zadržavam, poklanjam, bacam. Dakle, trebaju vam tri grupe i dosta dobre volje i discipline da ovaj zadatak obavite na vreme i kako treba. Kada je posuđe u pitanju, vodite se zdravim razumom i sami odlučujte šta ćete sa njim, ali kada se radi o hrani, svaka namirnica kojoj je istekao rok trajanja, ili koja stoji neko vreme otvorena, treba da nađe svoje mesto u kanti za otpatke.

4

4.Posuđe ima svoje mesto

Konkretno, ono koje koristite retko, pakovaćete na mesta koja su teže dostupna, a ono koje koristite često, neka bude u kuhinjskim elementima koji su lako dostupni i „prohodni“. Manje šerpe slažete u veće, a isto važi i za plastične posude. Kada su u pitnaju poklopci, najpametnije je da u jednom delu fioke postoji odeljak u koji ćete slagati poklopce – naravno, po veličini.

7
5.Hranu pakujte po kategorijama

U delovima kuhinje koji služe kao ostava treba čuvati hranu tako što ćemo je klasifikovati po kategorijama. Na primer, kafa, čajevi, kakao i ostali napici su jedna kategorija, pirinač i proso druga, a šećer i rogač, recimo, treća. Kada su u pitnaju začini, Mari Kondo preporučuje d aih čuvamo u staklenim bočicama i da na svaku nalepimo nalepnicu s imenom začina.

9

6.Radna ploča čista i prazna

Iako nam se može učiniti da je baš lepo da na radnoj ploči ima predmeta koji će ukazivati na život u kuhinji, ipak je pametnije rešenje da radna ploča, ako nije u upotrebi, bude prazna. Dovoljno zabave ima na njoj kada se sprema hrana, tako da nema potrebe da se brinemo oko „sterilnog i hladnog“ izgleda. Ovo se posebno odnosi na namirnice poput ulja, sirćeta, šećera, kafe… Iako možda jesu u lepoj i atraktivnoj ambalaži, ove namirnice, iz higijenskih i estetskih razloga, treba držati u fioci.

12

7.Frižider je deo kuhinje takođe

Pa ga tako treba i održavati! Dakle, za frižider važi isti princip: hrana koju najmanje koristimo se pakuje u najteže dostupne frižidera, a namirnice se klasifikuju po kategorijama – voće, povrće, mlečni proizvodi… Naravno, pravilo raspoređivanja prema temperaturi u samom frižideru je imperativ i njime se treba voditi.

14

8.Čišćenje kao početak i kraj

Na samom kraju, red je i da vam prenesemo savet Mari Kondo koji se tiče čuvanja higijenskih sedstava.
Ona kaže da sredstva treba da budu ispod sudopere, u posebnom odeljku i da se ne mešaju ni sa kojim drugim kuhinjskim materijalom. Krpe treba prati posle svakog korišćenja i obavezno sušiti na suncu da ne bi pokupile razne neprijatne mirise.

15

Napomena:

Ovaj tekst na blogu, kao i svi drugi tekstovi inspirativnog karaktera objavljeni na ovom sajtu, uključujući i fotografije nameštaja, služe da daju savet i inspiraciju korisnicima ovog sajta o najboljem načinu kombinovanja nameštaja u enterijeru i potencijalnim rešenjima za izradu nameštaja po meri.

Fotografije su ilustrativnog karaktera.

Fotografije lepih enterijera sa lepim nameštajem, koji Crvena Jabuka po uzoru na fotografiju i uz modifikacije eventualno može izraditi po meri za potencijalne klijente, a prikazane su u tekstovima na blogu, služe samo kao inspiracija.

Crvena Jabuka, objavljivanjem bilo kog inspirativnog teksta na blogu, ne obavezuje se da će potencijalnom klijentu na zahtev izraditi identičan nameštaj po meri, a po uzoru na bilo koju fotografiju integrisanu u bilo koji blog post na ovom sajtu, te zadržava pravo da predloži potencijalnom klijentu modifikacije nameštaja prikazanog na fotografijama u blogovima, kao i da obrazloži potencijalnom klijentu nemogućnost izrade nameštaja po meri po uzoru na neke od fotografija integrisanih u blog post-ove na ovom sajtu. 

 

Izvor: El Mueble